Kmeň

Kmeň

126 minút
2014
Ukrajina Kriminálný / Dráma

Internátna škola pre hluchonemých má drsné pravidlá. Hluchonemý chlapec sa dostane na internátnu školu pre deti s podobným postihnutím. Tvárou v tvár násilným kriminálnym činom niektorých ďalších chlapcov a dievčat sa snaží prispôsobiť a pripojiť sa ku „kmeňu“. Hluchonemý teenager Sergej nastúpi do špecializovanej internátnej školy. Aby tu "prežil", stáva sa členom divokej organizácie, tzv. kmeňa. Postupne sa zžíva s miestnym prostredím a prispôsobuje sa jeho režimu. Náhodný sex s jednou z kmeňových konkubín však prerastie v lásku a Sergej proti svojej vôli musí porušiť všetky nepísané pravidlá spoločenskej hierarchie kmeňa. Celovečerný debut ukrajinského režiséra Myroslava Slabošpyckyj predstavuje výnimočný filmársky počin, pretože jeho filmové rozprávanie je založené na realistických obrazoch s posunkovou rečou a precíznou prácou s priestorom a zvukom. Jeho krátka snímka Deafness (Hluchota, 2010 - uvedená v Hlavnej súťaži krátkých filmov na MFF Berlin) bola akousi predprípravou na jeho debut, v ktorej Slabošpyckyj intenzívne pracoval s komunitou hluchonemých ľudí. A týchto nehercov obsadil aj do svojho celovečerného filmu. Gestá, výrazy tváre, postoje a reč tela jednotlivých protagonistov sa tak pre diváka stávajú jediným zreteľným jazykom. Film Kmeň mal premiéru v roku 2014 na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes v rámci Týždňa kritikov a ihneď po svojom uvedení si získal sympatie divákov i kritikov.

Viac informácií

Podobné tituly

Oľga

O programe

2014
Ukrajina Kriminálný / Dráma

Internátna škola pre hluchonemých má drsné pravidlá.

Hluchonemý chlapec sa dostane na internátnu školu pre deti s podobným postihnutím. Tvárou v tvár násilným kriminálnym činom niektorých ďalších chlapcov a dievčat sa snaží prispôsobiť a pripojiť sa ku „kmeňu“.

Hluchonemý teenager Sergej nastúpi do špecializovanej internátnej školy. Aby tu "prežil", stáva sa členom divokej organizácie, tzv. kmeňa. Postupne sa zžíva s miestnym prostredím a prispôsobuje sa jeho režimu. Náhodný sex s jednou z kmeňových konkubín však prerastie v lásku a Sergej proti svojej vôli musí porušiť všetky nepísané pravidlá spoločenskej hierarchie kmeňa. Celovečerný debut ukrajinského režiséra Myroslava Slabošpyckyj predstavuje výnimočný filmársky počin, pretože jeho filmové rozprávanie je založené na realistických obrazoch s posunkovou rečou a precíznou prácou s priestorom a zvukom. Jeho krátka snímka Deafness (Hluchota, 2010 - uvedená v Hlavnej súťaži krátkých filmov na MFF Berlin) bola akousi predprípravou na jeho debut, v ktorej Slabošpyckyj intenzívne pracoval s komunitou hluchonemých ľudí. A týchto nehercov obsadil aj do svojho celovečerného filmu. Gestá, výrazy tváre, postoje a reč tela jednotlivých protagonistov sa tak pre diváka stávajú jediným zreteľným jazykom. Film Kmeň mal premiéru v roku 2014 na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes v rámci Týždňa kritikov a ihneď po svojom uvedení si získal sympatie divákov i kritikov.

Tvorcovia

Myroslav Slabošpyckyj, Sergey Stepanskiy

Hrajú

Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy, Alexander Dsiadevich, Yaroslav Biletskiy, Ivan Tishko, Alexandr Osadčij

Trailer

Ocenenia

Won Nominated
Award
2014
MFF Cannes
Cena Grand Prix, Cena Visionary Award, Cena Gan Foundation Support for Distribution
Award
2014
Art Film Fest
Hlavní soutěž
Award
2014
MFF Karlovy Vary
Award
2014
BFI London Film Festival
Najlepší celovečerný debut